Za Sněhem | Fotovandr | Vandrovník | Inzerce zdarma | Katalog firem | Knihy | Registr firem
Vyhledejte si zájezd
DestinaceDatum odjezdu
Cena doZpůsob dopravy
Místo odletu/odjezduDélka pobytu
StravováníKategorie ubytování
Klíčové slovo

Ostrov Krk

Největší ostrov Jadranu byl osídlen od nepaměti. Jeho poloha v hlubokém zálivu, chráněném před studenými větry, na jihozápadě bohatě zalesněném a na východě lemovaném pohořím Velebit, lákala mnohé osadníky a dobyvatele. Ostrov má krásné oblázkové pláže zejména ve středisku Baška. S pevninou je ostrov spojen unikátním mostem i řadou lodních linek. Starobylé městečko Krk leží v jihozápadní části stejnojmenného ostrova. Historické jádro města stojí na úzké pevnině oddělující dvě zátoky. Uspořádání uliček a domů je téměř stejné jako před několika sty lety. V tomto stylu byly upraveny i městské hradby z 12. století se čtyřmi vstupními branami. V nedaleké zátoce Dražica jsou ideální podmínky ke koupání i pro neplavce, s pěknou pláží. Ve městě je několik sportovních center nabízejících tenis, minigolf, stolní tenis či potápění.
Přepravní informace
Vzdálenost: 725 km

Severní část ostrova Krk, přibližně od čáry Vrbnik - Punat, je nejúrodnější a také nejhustěji osídlenou částí ostrova. Vápencové kopce, mezi nimi i nejvyšší horský hřeben ostrova, dosahující vrchem Obzova výšky 568 m (Hory kvarnerských ostrovů). Převážná část zdejšího pobřeží je strmá, skalnatá, s drobnými, velmi pěknými plážemi v rozervaném pobřeží. Východní část Krku, přivrácená k pevnině, je úplně vydána na pospas vichrům, vanoucím sem z horských průsmyků na pevnině - je to ta obávaná bóra (Větry na Jadranu). Právě ona způsobila, že se celá tato část ostrova proměnila v průběhu staletí v bezútěšnou kamennou pustinu, v níž se rýsují pouze kilometry suchých zídek (dřívější hranice mezi pozemky a pastvinami, tzv. gromače). Pobřeží spadá většinou strmě, nepřístupně; břehy ostrova jsou zde téměř nečlenité, při bóře může být plavba nebezpečná .

Tam, kde je vápenec vystřídán flyšem, je několik vodních toků (Dobrinjski potok, Vretenica, Ričina, Vela rika) a četné prameny. Dvě malá jezera (Omiško jezero, Ponikve) se využívají pro místní zásobování vodou.

Na vápencích jen řídce porostlých travou se po celý rok pasou ovce. Na poljích se pěstují kulturní plodiny, především olivy, ovoce, zelenina. Vinné révě se daří zvláště na Vrbnickém polji, které je ze všech poljí nejvýznamnější). Kromě zemědělství má na ostrově stále svůj význam i rybolov a chov ovcí. Asi jednu třetinu ostrova pokrývají lesy.

Ostrov Krk spadá do skupiny Kvarnerských ostrovů. Jeho rozloha je 405,78 km2 a spolu s ostrovem Cresem je největším jadranským ostrovem.


Krk, Chorvatsko - Zajímavosti a památky
K nejstarším středověkým památkám na ostrově pocházejících ze starochorvatského období jsou - kostelík sv. Donata (Sveti Donat či Dunat) u Punatu, kostelík sv. Chrysogona (Sveti Krševan) u Glavotoku.

Raně románský kostel sv. Víta (Sveti Vid) u Dobrinje a svatého Jana (Sveti Ivan) nad Baškou


Počet položek: 0položek na stránku:  
 OdjezdPočet dní/nocíTyp ubytováníStravováníDopravaCena
Počet položek: 0položek na stránku:  
Rezervace a informace na 224 223 636
Proč vybrat zájezd u nás?
1. Prodáváme zájezdy pouze od renomovaných CK s pojištěním proti úpadku

2. v cestovním ruchu se pohybujeme více než 12 let

3 . náš ochotný personál Vám rád poradí s výběrem zájezdu

4. u nás si pohodlně a z domova vyberete zájezd a bez zbytečného prodlení Vás kontaktuje naše operátorka s podrobnostmi

5. jsme společnost, která má vybudovánu stabilní pozici v oblasti cestovního ruchu, můžete nám důvěřovat

6. máme kamenná prodejní místa v Praze a v Teplicích